2018 Dijital Pazarlama Trendleri

2018 Dijital Pazarlama Trendleri

2018 Yılında Dijital Pazarlama Trendlerinde Öne Çıkacak Anahtar Faktörler

 

2018 Yılında Dijital Pazarlama Trendlerinde Öne Çıkacak Anahtar Faktörler

Markaların son yıllarda dijital platformlarda var olma rekabeti her geçen gün artıyor.  ABD'nin dijital reklamcılıkla ilgili harcamaları 2020'de 113.18 milyar dolara çıkacak ve bu rakam sadece 2 yıl öncesine kıyasla iki kat arttı. Kurumlar hızla gelişen platformlara farklı stratejiler ile entegre olmaya çalışırken, tüketiciler birkaç yıl önce olmayan kanallarda markaları ilgi çekici hale getiriyor.

Hızla gelişen pek çok teknoloji ve platform sayesinde markalar mevcut ve gelecekteki müşterilerle bağlantı kurma fırsatları yakalıyor.  Başarının kilit anahtarı ise, hangi platformların ve teknolojilerin işletmeniz ve müşterileriniz için en iyi fırsatları sunduğunu anlayabilmektir.

2018 yılı için dijital pazarlamada doğru şekilde yapıldığı takdirde verimlilik gösterebilecek bir dizi eğilim ortaya çıkıyor. Onlardan en önemli 7 tanesini daha ayrıntılı olarak inceleyelim:

Machine Learning ( Makine Öğrenme)

İş liderlerinin % 97'si, pazarlamanın geleceğini, makine öğrenme tabanlı otomasyon kuruluşlarıyla işbirliği içinde çalışan zeki insan pazarlamacılarından oluşacağını düşünüyor.

Yarının dünyasında; İnsan davranışlarında değişimlere hızlı ve doğru bir şekilde cevap verme yeteneği hayati önem taşıyor. Makine öğrenimi, bu çabalara yardımcı olacak. Bugün Paypal dahi sağlık, güvenlik birçok sektörde kullanılan ve etkili sonuçlar veren Makine Öğrenme dijital pazarlamada çok büyük öngörüler oluşturulmasında fayda sağlayacak.  2018'de Makine Öğrenme pazarlama dünyasını saracak, otomatik veri görselleştirme ile içerik yönetimi ve analizini yapacak.

Dark Social

“Dark Social” terimi ilk kez 2012 yılında Atlantic.com teknoloji editörü Alexis C. Madrigal tarafından ortaya atıldı. Terim, web trafiğini analiz eden araçların takip edemeyeceği kaynaklardan gelen trafiği kapsıyor. WhatsApp paylaşımları, e-mail, SMS gibi paylaşımlar dark social’ın içerisinde yer alıyor.

Bu veriler iç görü oluşrmada markalar için çok büyük önem taşıyor. Mobil cihazlar ve mesajlaşma sayesinde yol alarak ciddi bir ivme kazanıyor ve bunun önemi anlaşılıyor. Sosyal trafik yalnızca normal web analizi ile izlenirse, bir işletme, sosyal medyanın markanıza veya işletmenize kattığı değeri önemli derecede düşük gösterebilir.

RadiumOne'dan bir rapor, 55 yaş ve üzerindeki yaştaki tüketicilerin% 46'sının yalnızca% 19'unun yaptığı 16 ila 34 yaş arasındaki kişilerin karanlık sosyal ortamda paylaştığını gösteriyor.

Dark social, markalar ve işletmeler için bir fırsat dünyası sunuyor ve 2018 yılında bu geniş kanal aralığına zaman ve para yatırmak yalnızca bir çok niş demografik alana erişmenize yardımcı olmakla kalmıyor, erişiminizi de önemli ölçüde artırmanıza yardımcı oluyor.

Mikro Anlar

Kullanıcıların % 96'sı, araştırmalarını mobil cihazlar üzerinden gerçekleştiriyor. Satın almak istediği ürüne bakmaktan, yol durumuna, anlık bilgi sorgulamaktan, ev aramaya kullanıcıların anlık dürtülerle mobil cihazlarına sarıldığı bu durumlar mikro anlar olarak tabir edilir. Dijital platformlarda markaların başarısı, mikro anları doğru bir şekilde öngörme ve bunları çözme becerisine sahip olmalarına bağlıdır.

 2018'de mikro anlarda belirgin bir artış yaşanması bekleniyor mobil siteler tüketicilerden gelen anlık talepleri karşılamada kilit rol oynayacak. Mikro anlara özel olarak üretilen içerikler, tüketicilerin markalardan anlık ihtiyaçlarını giderme beklentilerini karşılama konusunda altın değeri taşıyor. Mikro anları doğru öngörebilmek ve tüketicilerin ihtiyaçlarını gerçek zamanlı olarak karşılayabilmek, bir markayı bu içerik pazarlama türünde başarılı yapan ve rakiplerinin bir adım önüne geçmesini sağlayan önemli bir unsur.

Kişiselleştirme

2018'de, kişiselleştirilmiş bir çevrimiçi deneyim sunmak, tüketicilerin markalardan daha fazla talep etmesi ve taleplerinin karşılanması hayati bir öneme sahip olacak.

Günümüzde çoğu pazarlama uzmanı, içerik pazarlamacılığının reklamcılık stratejisinin önemli bir parçasını oluşturduğunu kabul ediyor, ancak ilginç bir içerik oluşturmak o kadar da kolay görünmüyor.  İçeriklerin tüketicilerle güvenilir ve sağlam bir bağ oluşturması açısından ilgi alanlarına hitap etmesi, dikkat çekici olması ve kişiselleştirilmesi gerekmektedir

Forrester Consulting'in Temmuz 2016’da yapmış olduğu araştırma sonucu içerik pazarlamada i kişiselleştirmenin artan önemini vurguluyor. ABD ve Avrupa’daki bir grup üst düzey pazarlama yöneticilerine kişiselleştirilmiş pazarlama yaklaşımları sorulduğunda % 67'ı  davranış temelli verileri kişiselleştirilmiş içerik  ve öngörüler oluşturmada kullandığını belirtmiştir.

Ancak bu, içerik üretim sürecinin kolay olduğu anlamına gelmiyor. Daha kişiselleştirilmiş, içgörü odaklı içerik oluşturmak şimdiye kadar olduğundan daha zordur. Aynı yöneticilere içerik oluşturmada karşılaştıkları güçlükler sorulduğunda, yüzde 60'ı daha fazla kanalda daha fazla içerik talebine ayak uydurmanın zor olduğunu belirtmiş. % 50’inden fazlası ise  i duygusal açıdan ilgi çekici içerik oluşturmak için davranışsal ve tutumsal verileri kullanmanın zor olduğunu düşündüklerini belirtmiş.

Tüketici ihtiyaçlarına göre içerikleri özelleştirmek kuşkusuz günümüz dünyasında müşterilerin en büyük beklentisi ve kişisel içeriklerle yapılan dijital iletişimin daha başarılı etkileşim sonuçları verdiği kanıtlanmış durumda. Markalar önümüzdeki dönemde kişiselleştirilmiş içerik pazarlamasına oldukça önem veriyor olacak.

Chatbotlar

 

Chatbots hakkındaki düşünceleriniz ne olursa olsun, baş döndürdüklerinden şüphe yoktur ve 2018'de B2B dijital pazarlama başarısı için önemli bileşenlerden biri olacaktır.

Business Insider'a göre, şirketlerin% 80'i chatbot'ları 2020'ye kadar stratejilerine entegre etmek istiyor.

Chatbot'lar, sezgiseldir ve çabalarını sürekli öğrenme algoritmalarından iyileştirme yeteneğiyle donatılmıştır ve yaşadığımız hızlı tempolu, hiper bağlantılı dijital alanın taleplerini karşılamak için hizmet eder. Bu da kurumlara müşterilerine anında ulaşmak ve taleplerini karşılamada muazzam bir hız ve kolaylık sağlar.

Chatbot’ların yaptığı işleri yapabilecek ayrı uygulamalar olsa da bu akıllı asistanlar kullanıcılara ekstra esneklik sağlıyor. Örneğin, aynı anda farklı uygulamalarda işlemler yapmak için bir uygulamadan diğerine geçmeniz gerekir ki bu hem yorucu hem de zaman kaybına neden oluyor. Aynı işlemi bot üzerinde çok daha kolay gerçekleştirmek mümkün.

Video Reklamcılık

Video talebi inanılmaz bir hızda artmaktadır. Aslında, dünya genelindeki pazarlama profesyonellerinin% 52'si, videonun en iyi ROI'ye sahip içerik türü olduğunu düşünüyor. Dahası, insanların % 43'ünden fazlası daha fazla video içeriği görmek istediklerini söylüyor.

Artık daha fazla genç nüfusun video içeriklerine ilgi göstermesi ve daha önce hiç olmadığı kadar geniş cihaz yelpazesine sahip olmamız ve video içeriklerine giderek artan ilgi, 2018'de video reklamcılık, ürünlerini veya hizmetlerini pazarlamak isteyen markalar veya işletmeler için çok verimli olduğunu ispat edecektir.

Influencer Pazarlama

Infleuncer pazarlama son dönemde yükselişte ve yakın zamanda düşüş yaşayacak gibi de görünmüyor.

TapInfluence ve Nielsen Catalina Solutions'ın yakın geçmişteki bir vaka çalışmasına göre, Infleuncer pazarlaması, gösterim ve görüntülemeler yerine gerçek elde edilen gelirlerle ilgili olduğu için dijital pazarlamanın diğer uygulamalarına göre 11 katı daha fazla yatırım getirisi sağlıyor. Bu çalışmada, etkilenenlerin pazarlaması, dijital reklamcılığa oranla 11 kat daha fazla, 1.000 gösterim başına 285 dolar kazandı. Yatırım Getirisi üç ay sonra müşterinin ekstra yatırımı olmaksızın iki katına çıktı (çünkü etki yaratıcı bloglar yakın gelecekte internette kalırken, dijital reklamlar kampanyanız yaptığı gibi gitmektedir).

Infleuncer pazarlama, aynı zamanda belirli pazarlama verimsizliklerine karşı uygulanabilir bir panzehirdir. Örneğin:

İçerik pazarlaması markalar için önemlidir- ancak içeriğiniz yıldız niteliğinde olsa bile, yalnızca web sitenizde yayınlandığı takdirde sınırlı bir görüntü alacaktır. Etkilenenler hem içeriği yaratan hem de yayıncıdır; sadık, yapılı bir takipçidir.

Geleneksel PR, çalıştığı zaman çok etkilidir ancak "kazanılmış" bir medya olması nedeniyle bir kamuoyuna yatırım yapmanız garanti edilemez. Etkilenen pazarlamayla, yalnızca görüleceksiniz- ancak bir etki yaratıcısı sizinle çalışmayı seçerse, olumlu bir ışıkta da görüleceksiniz.

Dijital pazarlamanın yüzü sürekli değişiyor ve 2018, yukarıdaki eğilimleri avantajlarından yararlanan markalar ve işletmeler için her zamankinden daha fazla fırsat sunacak.